Široce rozšířený postup dezinfekce používaný pro všechny druhy vod. Výhodou je, že se nepracuje s toxickým plynem a vzniká méně toxických chloračních produktů. Kyselina chlorná (a chlornany - ClO-) má silné oxidační účinky, které jsou důvodem jejích dezinfekčních vlastností (dezintegrace buněčných stěn, změny v permeabilitě membrán, změny buněčné protoplazmy, poškození nukleových kyselin).
Nevýhodou oproti plynnému chloru je vyšší cena (o 50 - 100 %) a fakt, že během skladování se snižuje jeho koncentrace (při 25 °C cca o 10 % za 10 dní, a 30 % za 43 dní).
Chlornan sodný lze generovat elektricky z NaCl rozpuštěného ve vodě, ale dosahuje se relativně nízké koncentrace (cca 0,8 %).
stávající běžná
Chlornan sodný se skladuje a dávkuje ve formě roztoku. Vlastní chlorace probíhá nejčastěji v reaktorech s pístovým tokem (otevřené i uzavřené nádrže) nebo přímo do potrubí. U čistých vod lze dávkovat přímo do potrubí.
Mikroorganismy všeho druhu.
Např. pro koliformní bakterie až do 1010 KTJ/l.
Dávka chlornanu sodného se řídí kvalitou odpadní vody a požadavky na výstup a může se pohybovat od 0,1 do 30 mg/l.
Kritická je doba kontaktu, která se typicky pohybuje od 30 do 120 min.
Proces je obecně inhibován přítomností redukovaných látek anorganických (Fe2+, Mn2+, Namon, S2-, ...) i organických.
Přítomnost organických látek je problematická vzhledem k tvorbě toxických a zapáchajících chlorovaných produktů.
teplota a pH upravované vody
Podle dávky Cl (0,01 - 30 mg/l) a kvality vstupní vody lze dosáhnout až méně než 2 KTJ/100 ml (koliformní bakterie). Pro znečištěné proudy lze dosáhnout horších výsledků (městské odpadní vody - 16-30 KTJ/100 ml, odtok z aktivace - 13 - 17 KTJ/100 ml).
ano
Investičně relativně nenáročné.
Odvíjí se od potřebné doby kontaktu (30 - 120 min).
NaClO je silně korozivní látka se silnými oxidačními účinky.
Energetické nároky jsou minimální pokud se dávkuje roztok NaClO (nutné může být chlazení). Relativně energeticky náročná je elektrolytická in-situ výroba chlornanů z NaCl.
Náročné je splnění bezpečnostních předpisů, jinak je řízení relativně jednoduché a dobře automatizovatelné.
Ve srovnání s Cl2 o 50 až 100 % vyšší cena činidla, ale výrazně nižší nároky na potřebnou techniku a bezpečnostní opatření.
Roztok NaClO, dechlorační činidla (HSO3-, Na2SO3), pitná voda.
Dávka NaClO je on-line řízena průtokem vstupní vody. Dávka dechloračního činidla je určována na základě měření koncentrace volného chloru na výstupu.
Čím je nižší koncentrace organických látek a redukovaných anorganických látek, tím je chlorace účinnější.
Dechlorace by měla být součástí zařízení. Pokud vznikají chlorované produkty, je třeba je odstranit (např. adsorpcí).
Tchobanoglous, G., et al. (2014). Wastewater engineering: treatment and resource recovery. New York, NY, McGraw-Hill Education.