Čistě gravitační separace nerozpuštěných látek (pevných i kapalných - např. kapének olejů) s hustotou nižší než je hustota vody a s dostatečnou vzestupnou rychlostí. Při dostatečné době zdržení v nádrži částice vytvoří na hladině vrstvu, kterou je nutné pravidelně odstraňovat a dále zpracovat. Pokud voda obsahuje i látky sedimentující (s hustotou větší než je hustota vody), je třeba zajistit odtah kalu ze dna.
Odlučování vzplývavých látek lze realizovat vsádkově (méně běžné),vhodné pro malé objemy a extrémní kolísání složení a objemů vod, nebo kontinuálně.
Kapacitu odlučovače z hlediska průtoku lze zvýšit pomocí tzv. lamelových vestaveb nebo koalescenčních filtrů (pro separaci ropných látek).
stávající běžná
Lapáky tuků
Lapáky olejů - tzv. lapoly
Lamelové odlučovače
Odlučovače s koalescenčním filtrem
Průtočné odlučovače ropných látek s kontinuálním odstraňováním plovoucí vrstvy (s tzv. skimmery)
Nerozpuštěné látky s hustotou nižší než je hustota vody a dostatečnou vzestupnou rychlostí, typicky ropné látky, oleje, tuky
stovky až tisíce mg/l
povrchové hydraulické zatížení - množství vody přivedené za časovou jednotku na jednotku plochy nádrže, běžně 1 - 2 m3/(m2.h) pro větší zařízení
hydraulická doba zdržení: 20 - 30 min pro jednoduché lapáky, 1 - 3 hodiny pro větší zařízení
Kritická je přítomnost povrchově aktivních látek (tenzidů) a obecně výskyt ropných látek a/nebo tuků v emulgované formě, kdy je nelze separovat gravitačně.
Koncentrace usaditelných nerozpuštěných látek. V případě jejich výskytu je zařízení koncipovat i jako sedimentační.
Desítky až stovky mg/l pro jednoduché lapáky s dobou zdržení v desítkách minut, jednotky až desítky mg/l pro zařízení s delší dobou zdržení, lamelové odlučovače a odlučovače s koalescenčním filtrem.
ne
Odvíjí se od velikosti a počtu nádrží, materiálu (beton, plast, ocel) a typu konstrukce (zapuštěné, nad úrovní terénu). S rostoucím objemem náklady na 1 m3 objemu klesají.
U odlučovačů pro průtoky v jednotkách l/s (dodávaných jako celek, vyrobených např. z polypropylenu) se cena obvykle pohybuje v tisících EUR za jednotku.
Zastavěná plocha se odvíjí od průtoku vstupní vody - viz. parametr povrchové hydraulické zatížení. V některých případech lze náročnost na prostor zmenšit lamelovými vestavbami.
Prakticky žádná.
Nízká. U gravitačně protékaných odlučovačů v podstatě pouze podstatě pouze energie na odstraňování odloučených látek, případně usazeného kalu.
Minimální, stačí krátké zaškolení. Stěžejní je schopnost kontroly kvality odtoku.
Dány především spotřebou elektrické energie (stírání hladiny, odtah kalu, čerpadla).
Další náklady nepřímo spojené s odlučovači souvisí s nakládáním se vzniklým kalem.
žádné
Stěžejní je kontrola průtoku a obsahu ropných látek či tuků a olejů na vstupu a výstupu.
Odloučené ropné látky, případně tuky a oleje.
Pokud je zařízení kombinováno se sedimentací, tak oddělené usaditelné nerozpuštěné látky. V první fázi se jedná o tekutý kal, který může být dále zahušťován a odvodňován, případně dále zpracováván.
V některých případech odstranění hrubých nečistot.
V případě výskytu emulzí je nutné nejdříve provést deemulgaci (rozražení emulzí). Přesný postup záleží na charakteru emulze. Může jít o změnu pH, dávkování specifických činidel - deemulgátorů, koagulaci, ohřev, …
V případě separace tuků a olejů většinou následuje biologické čištění.
Při separaci ropných látek je obvyklým navazujícím stupněm koagulace s flotací.
Eldridge, R. B. (1998). "Ullman's Encyclopedia of Industrial Chemistry, 5th Completely Revised Edition Edited by Barbara Elvers, Stephen Hawkins, and William Russey. VCH: New York. 1995. $14100 (36 volume set). ISBN 3-527-20126-2." Journal of the American Chemical Society 120(41): 10792-10792.
Cheremisinoff, N. P. (2002). Handbook of water and wastewater treatment technologies. Boston, Butterworth-Heinemann.