Separace nerozpuštěných látek na základě velikosti. Při průtoku vody vrstvou zrnitého filtračního materiálu (tzv. filtračním ložem) dochází k zachycení nerozpuštěných látek v prostoru mezi zrny. K zachycování částic dochází v celém objemu filtračního lože.
Podle tlakových poměrů ve filtrační vrstvě se filtry dělí na beztlaké a tlakové. Beztlaké filtry (nazývané atmosférické nebo otevřené rychlofiltry) pracují za normálního atmosférického tlaku, hnací síla filtrace je dána výškou vodního sloupce filtrované vody. Rychlost filtrace je poměrně malá, což lze kompenzovat velkou filtrační plochou. Pro dosažení vyšších filtračních rychlostí se používá uzavřených tlakových filtrů.
V klasickém uspořádání se při provozu filtru střídají dvě fáze: vlastní filtrace a tzv. praní, kdy se zachycené částice z lože odstraňují směsí vody a vzduchu. Nevýhodu přerušovaného provozu eliminují kontinuální filtry navržené tak, aby obě fáze probíhaly souběžně.
stávající běžná
pískový atmosférický filtr
pískový tlakový filtr
obráceně protékaný filtr
dvouproudý vícevrstvý filtr
Nerozpuštěné látky
desítky mg/l
povrchové hydraulické zatížení/filtrační rychlost uváděné v m3 vody na m2 filtrační plochy za časovou jednotku (h), respektive v m/h
Typicky jednotky m/h až 20 m/h.
Mezní velikost separovaných částic - daná typem filtračního lože.
Tlaková ztráta - rozdíl tlaku na vstupu a výstupu
Podíl prací vody - uvádí se v % filtrátu, běžně do 10 %.
jednotky mg/l
ne
Relativně nízké, nicméně silně závislé na velikosti zařízení a zvoleném systému filtrace. Pro filtrace v rozmezí jednotek a až desítek m3/h se ceny pohybují v tisících až desítkách tisíc EUR.
Podle typu filtru, např. tlakové filtry jsou kompaktní zařízení. Pro velikost zařízení jsou stěžejními parametry nutná plocha filtru a dosažitelná filtrační rychlost.
žádná
Náklady na energie jsou spojeny především s čerpáním.
Nízká
Nízké, spojené především s čerpáním.
Pokud se pro praní používá část filtrátu, může být nutné prací vodu dezinfikovat.
měření průtoku
kontrola kvality odtoku (stanovení NL105, měření zákalu)
měření tlakové ztráty
Prací voda s obsahem nerozpuštěných látek
Oddělené částice - po zpracování prací vody
Objemové filtraci často předchází jiný proces separace nerozpuštěných látek - sedimentace či flotace.
Může být koncovým stupněm čištění, nebo mohou následovat procesy pro hygienické zajištění či odstranění rozpuštěného znečištění.
Tchobanoglous, G., et al. (2014). Wastewater engineering: treatment and resource recovery. New York, NY, McGraw-Hill Education.
Sparks, T. and G. Chase (2016). Filters and filtration handbook. San Francisco, New York, San Diego, Singapore, Amsterdam, Tokyo, London, Heidelberg, Oxford, Paris, Sydney, Boston, Butterworth-Heinemann, Elsevier.