Elektrochemická redukce probíhá při elektrolýze. Elektrolýza je proces, kdy průchod proudu odpadní vodou o dostatečné vodivosti vyvolává chemické reakce na elektrodách, což vede ke změnám ve složení vody. Na anodě dochází k oxidačním dějům, na katodě k redukčním.
Katodická redukce je využívána především pro tzv. elektrodepozici kovů: kov vyskytující se v odpadní vodě v iontové formě je redukován a vyloučen v elementární formě na povrchu katody.
stávající high-tech
Proces probíhá v elekrolyzérech s různým uspořádáním elektrod.
V případě elektrodepozice kovů je důležitý design katody, který musí umožňovat snadné získání a zpracování vyredukovaného kovu a současně poskytovat dostatečně velkou plochu (měrný povrch) pro ukládání kovu. Jsou požívány různé typy, např. deskové (nejběžnější), rotující stírané, ve formě fluidního lože, ... Katoda může být vyrobena přímo z rekuperovaného kovu, pak může být dále zpracovávána jako celek.
Anody bývají ocelové nebo tzv. prostorově stabilní (Dimensionally Stable Anodes - DSA): na titanovém podkladu je tenká vrstva oxidů ušlechtilých kovů (např. Ti/RuO2).
Především ionty kovů. Elektrodepozice je vhodná, pokud se ve vodě vyskytuje jeden kov ve vysoké koncentraci.
V případě elektrodepozice kovů většinou stovky až tisíce mg/l
konduktivita - pro elektrochemické procesy musí být voda schopna vést el. proud
proudová hustota - běžně stovky A/m2
Přítomost dalších látek (např. uhličitanů), které by vytvářely úsady na elektrodách a tím je pasivovaly.
teplota, pH vody
vložené napětí (jednotky V), proudová účinnost, proudový výtěžek
Teoreticky lze koncentrace kovů snížit na úroveň pod 0,1 mg/l, nicméně s klesající koncentrací roste energetická náročnost. Běžně je ekonomicky akceptovatelné dosažení cca 10 mg/l.
Ne
Do značné míry závisí na typu použitých elektrod.
Elektrolyzéry jsou kompaktní zařízení.
Obsahuje-li voda HCl, může docházet k vývoji vodíku a chloru.
Při výskytu kyanidů by při poklesu pH mohlo dojít k uvolňování HCN.
Spojena především se spotřebou elektrické energie pro vlastní elektrolýzu.
Stejně jako u ostatních elektrochemických procesů je v současnosti zvažováno využití obnovitelných zdrojů energie.
Technologie umožňuje vysokou míru automatizace, nicméně vyžaduje kvalifikovanou obsluhu (v podstatě jde o řízení chemického procesu).
Spojené především se spotřebou el. energie.
Další položkou může být případná výměna elektrod.
V některých případech kyseliny či zásady pro úpravu pH.
průtok, pH, prošlý proud, napětí, konduktivita
někdy odplyn (uvolňování H2 a Cl2 na elektrodách)
Obvykle separace nerozpuštěných látek.
V případě nízké počáteční koncentrace lze použít jako přestupeň zakoncentrování (ionexy, nanofiltrace, reverzní osmóza).
Při elektrodepozici kovů je obvykle nutné odstranit zbytkové koncentrace, např. pomocí ionexů, adsorpcí, …
Chen, G. (2004). "Electrochemical technologies in wastewater treatment." Separation and Purification Technology 38(1): 11-41.
Mook, W. T., et al. (2014). "Prospective applications of renewable energy-based electrochemical systems in wastewater treatment: A review." Renewable and Sustainable Energy Reviews 38: 36-46.
Ganiyu, S. O., et al. (2020). "Renewable energies driven electrochemical wastewater/soil decontamination technologies: A critical review of fundamental concepts and applications." Applied Catalysis B: Environmental 270: 118857.
Liu, Y., et al. (2021). "Overview of recent developments of resource recovery from wastewater via electrochemistry-based technologies." Science of The Total Environment 757: 143901.